• تلفن: 88479180-021
 • فکس: 88479175-021
 • ایمیل: info@rastinsazeh.ir
 • ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه 17:00-09:00

روان کننده های بتن

 • خانه
 • /
 • روان کننده های بتن

ماده افزودنی روان کننده بتن ماده ای مفید و به صرفه بر پایه پلی کربوکسیلات اتر است که به دلیل افزایش کارایی و کاهش آب بتن به مخلوط بتن اضافه می گردد.

افزودنی روان کننده بتن بر پایه پلی کربوکسیلات اتر ماده افزودنی با عملکرد چندگانه است که علاوه بر کاهش میزان آب بتن ،‌ حفظ کارایی بتن و تاخیر در گیرش را به دنبال خواهد داشت .

در استاندارد ملی ایران افزودنی روان کننده بتن اینگونه تعریف شده است :

روان کننده بتن کاهنده آب، محصولی است که بدون تغییر در روانی، مقدار آب مخلوط بتن را کاهش و بدون تغییر مقدار آب، اسلامپ یا جریان روانی را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. ویا اینکه هر دو اثر را به صورت همزمان برای بتن ایجاد می کند.

نتیجه اثر روان کننده بتن بر روی ذرات سیمان:

بارهای منفی ذرات افزودنی روان کننده بتن بر پایه پلی کربوکسیلات اتر موجب جذب شدن آن به یون های کلسیم مثبت بر روی سطح ذرات سیمان می شود. و در نهایت پس از جذب شدن ماده افزودنی روان کننده بتن به سطح ذرات سیمان ،‌پراکنده شدن ذرات سیمان از دو مکانیزم دافعه الکترواستاتیکی و ممانعت فضایی صورت می گیرد.

همچنین ماده افزودنی روان کننده بتن اثر مطلوبی روی کلوخه های سیمان دارد . با تشکیل کلوخه های سیمان ، آب در کلوخه های سیمان به تله می افتد و در نهایت کارایی مخلوط بتنی نسبت به حالتی که ذرات سیمان از هم جدا هستند کاهش می یابد .

با افزودن روان کننده بتن به بتن این کلوخه ها از هم باز شده و موجب پخش ذرات سیمان می شوند . به این ترتیب دانه های سیمان به صورت مجزا و غیر چسبیده در مخلوط حضور خواهند داشت. که این امر باعث آسان تر شدن حرکت ذرات و روانی مخلوط بتنی خواهد شد .

مکانیزم مذکور تغییری در حجم بتنی ایجاد نخواهد کرد و تنها باعث آزاد شدن آب های به تله افتاده در کلوخه های سیمان می شود .

در این حالت تماس بین ذرات سیمان کاهش یافته و استفاده بهینه تری از سیمان موجود صورت می گیرد . میزان مصرف روان کننده بتن باید توسط انجام آزمایشات دقیق کارگاهی و شرایط محیطی و مصالح مورد استفاده برای تهیه مخلوط بتنی محاسبه شود .

جهت افزودن مواد افزودنی روان کننده بتن بهترین راه توصیه شده این است که مقدار تعیین نشده از محصول روان کننده بتن طبق توصیه کارشناسان ما ترکیب شود و سپس به مخلوط بتنی اضافه شود .

همچنین روان کننده بتن را در هنگام ساخت بتن در بچینگ و یا به مخلوط بتن آماده در تراک میکسر نیز می توان اضافه نمود .

توجه شود که میزان دقیق ماده افزودنی روان کننده بتن با توجه به سیمان مصرفی بسیار حائز اهمیت است و باید دقیق انجام شود .

پس برای استفاده از این ماده بهتر است توصیه های کارشناسان ما را جدی بگیرید.

روان کننده های بتن که با کد فلومان ارائه می‌شوند، قابل استفاده در بتن‌های با رده مقاومت معمولی بوده و منجر به افزایش کارایی بتن تازه می‌گردد.

روان کننده های بتن به دلیل قابلیت مناسب در کاهش مقدار آب و در نتیجه کاهش مقدار آب به سیمان، باعث افزایش مقاومت بتن شده و نفوذپذیری آن را در برابر عواملی نظیر کلر و سولفات کاهش می‌دهد.

روان کننده بتن اقتصادی بر پایه پلی کربوکسیلا اتر یکی از محصولات این دسته از روان کننده بتن می باشد.FluMan-N130 منطبق با استاندارد ملی ایران به شماره ۲۹۳۰ ساخته شده اند.

این نوع از روان کننده های بتن کاهنده بسیار قوی آب هستند و موجب افزایش کارایی بتن می شوند.همچنین مقاومت کوتاه و بلند مدت بتن را نیز افزایش می دهند.

استفاده از روان کننده بتن میزان مصرف سیمان را به صورت چشم گیری کاهش می دهد.این نوع روان کننده های بتن عاری از هرگونه مواد خورنده می باشد.

محصولی بر پایه پلی کربوکسیلات نسل جدید با عملکرد متوسط است که دارای اثرات زیر بر روی بتن تازه و سخت شده است می‌باشد:

 • کاهنده میزان آب در کارایی یکسان: موجب افزایش مقاومت فشاری، مقاومت در مقابل نفوذ آب و عناصر شیمیایی حل شده در آب، مقاومت در برابر نفوذ دی اکسید کربن و افزایش دوام در همه شرایط محیطی منطبق بر استاندارد EN 206-1 می‌گردد.
 • افزایش دهنده کارایی در نسبت آب به سیمان یکسان: تولید بتن خود متراکم را میسر می‌کند.
 • کاهنده همزمان میزان آب و سیمان (به ویژه برای بتن‌های با میزان سیمان بالا): در روانی یکسان موجب اقتصادی‌تر شدن تولید بتن می‌شود. کاهش جمع‌شدگی ناشی از خشک شدن، کاهش حرارت ناشی از هیدراتاسیون سیمان و دما در بتن‌ریزی‌های حجیم و نیز افزایش سختی سازه‌ها با توجه به کاهش ترک خوردگی می‌گردد.
 • حفظ کارایی طولانی مدت بتن در آب و هوای گرم و حمل در مسافت‌های طولانی
 • واکنش‌پذیری ویژه پلی‌کربوکسیلات با بهینه‌سازی فنی و اقتصادی، امکان فرمولاسیون سازگار با سیمان‌های مختلف را فراهم می‌نماید.

FlueMan ® N-130

روان کننده اقتصادی فلومان بر پایه پلی کربوکسیلات اترکاهنده قوی آب